Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní aktivity:

Kilometry cyklistických a turistických tras lákají zvláště panenskou přírodou, kterou vedou, a která byla 50 let nepřístupná pro turisty. Trasy jsou různé náročnosti. Na jezeře je možné plavání, provozování vodních sportů, rybaření a v lesích procházky a houbaření. V obci Přední Výtoň je největší písečná pláž na Lipenském jezeře. Letos již nově otevřená cyklostezka mezi Přední Výtoní až k přehradě, kde se za hrází opět napojuje směr na Lipno až do Frymburku. Klášter Vyšší Brod, zámek a hrad Český Krumlov, Hluboká a hrad Rožmberk, rozhledna Moldaublick (30 km), Schwarzenberský kanál, Čertova skála, která přehradila tok Vltavy (díky ní teče Vltava do Labe, dříve do Dunaje), Vítkův Hrádek, Chalupská slať, Plešné jezero, Blanský les – Kleť, plavba raftem z Vyššího Brodu, nejstarší naučná stezka na jihu Čech – Medvědí stezka, Povydří, Kašperské Hory, Modrava, Srní, Jezerní slatě, Lipenská jízda parníkem.

Dále je možnost navštívit bobovou dráhu, která se nachází v obci Lipno nad Vltavou a pro náročnější tu máme golfové hřiště s 18-ti jamkami, které plně využívá přírodního rázu kopcovité krajiny s výhledem přímo na jezero, při nepřízni počasí a v zimě koupání v Aquaparku Marina, to vše cca 6 km z Přední Výtoně.. Příhraniční obce na rakouské straně jsou velmi zajímavé pro svou úžasně malebnou přírodu. 

Šumava a Český les jsou jedním z nejstarších pohoří Evropy. Horský masiv se táhne po jihozápadní hranici České republiky s Německem. Plynule na něj navazují na jihovýchodě Novohradské hory. Celkově tak délka horského pásu činí okolo 200 km. Na české straně pohoří pozvolně klesá a vytváří velmi malebnou a vyhledávanou krajinu pro rekreaci. Mimořádně zachovalé území bylo v roce 1963 vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí Šumava. V její nejcennější části byl zřízen roku 1991 národní park. Dnes se jedná o největší chráněné území v České republice. Hřebenem Šumavy prochází hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Nalezneme zde i pramen nejznámější české řeky, kterou je Vltava. Díky své poloze bývá oblast nazývána zelenou střechou, nebo zelenými plícemi Evropy. Nejvyšším bodem Šumavy je Velký Javor (Gros Arber - 1456 m.n.m.), který se nachází na německé straně hranice několik kilometrů od Železné Rudy. Vydáme-li se po značených turistických cestách, kterých jsou zde stovky kilometrů, dostaneme příležitost na vlastní oči uvidět zbytky pralesů, ledovcová jezera, slatě i rozlehlé převážně jehličnaté lesy
Plešné jezero se nachází cca 8 km západně vzdušnou čarou od vodní nádrže Lipno, na severovýchodním svahu hory Plechý (1378,3 m n.m.). Nadmořská výška jezera 1.089 m n.m.zcela určitě přispívá k tomu, že tato lokalita má extrémní povětrnostní podmínky. Průměrná teplota se pohybuje kolem 3 stupňů a roční srážky mají průměr kolem 1500 mm. V zimě zde můžete naměřit 2,5 metru sněhu. Jezero patří k pětici jezer v české části Šumavy. Je ledovcového původu, cca 18 m hluboké a jeho rozloha je 7,5 ha. Voda z jezera odtéká Jezerním potokem do vodní nádrže Lipno. Od roku 1791 byla voda z jezera používána i k napájení Schwarzenberského plavebního kanálu. Díky poloze jezera pod 260 metrů vysokou skalní stěnou hory Plechý začalo být místo využíváno i k odpočinku a relaxaci. Přibližně 200 metrů od hráze jezera nalezneme "kamenné moře", které umocňuje dojem z této nádherné scenérie. Cestou od jezera na horu Plechý stojí pomník spisovatele Adalberta Stiftera s vyhlídkou. Přístup k jezeru je možný po turistických trasách..
Chalupská slať rašeliniště s jezerem o rozloze 1,3 Ha (největší rašeliništní jezírko v ČR) se nachází se nedaleko Borových Lad, mezi Vydřím potokem a Teplou Vltavou, v nadmořské výšce 909 metrů. Z odborného hlediska se jedná o přechodný typ mezi rašeliništěm údolním a horským. Návštěvníci zde mohou obdivovat mimo jiné plovoucí ostrůvky porostlé trsy rosnatky okrouhlolisté. K jezírku vede krátká naučná stezka od hlavní cesty v Svinných Ladech a je zakončena vyhlídkovou plošinou.
Vítkův Hrádek, zřícenina se tyčí na pravém břehu řeky Vltavy na hranicích s Rakouskem nad přehradní nádrží Lipno. Hrad byl pravděpodobně postaven v polovině 13. století na ochranu zemské hranice a obchodní cesty do Rakous. Na hradu se vystřídalo mnoho majitelů a ustál mnoho válečných tažení i přesto se od poloviny 18. století udává jako pustý. Dnes se o zříceninu stará občanské sdružení Vítkův hrádek a umožňuje tak návštěvníkům pohodlně nahlédnout do historie této zříceniny. Jedním z významných počinů této organizace byla výstavba dřevěného patrového přístupu do nejvyšších partií objektu, kde nás na vrcholu očekává fantastická vyhlídka na Alpy i na Lipno.
Zámek Hluboká se rozléhá v malebném prostředí jižních Čech, několik kilometrů severním směrem od Českých Budějovic. Zámek je přístupný denně mimo pondělí v měsíci červnu a každý den v červenci až říjnu. K mimořádně bohatému vnitřnímu vybavení zámku patří cenné řezbářské a štukatérské práce, sbírka gobelínů, obrazů, skla, porcelánu, zbraní aj. Kolem zámku je rozlehlý anglický park a obora s barokním loveckým zámečkem. Za zmínku také stojí jízdárna z roku 1847, která je sídlem Alšovy jihočeské galerie s expozicí gotického a moderního umění. Zámek Hluboká nad Vltavou patří k nejnavštěvovanějším zámkům u nás.
Zámek a hrad Český Krumlov se tyčí na skalnatém ostrohu nad Českým Krumlovem, z jedné strany obtékán Vltavou a z druhé potokem Polečnicí. Společně s kostelem sv. Víta tvoří dominantu města. Hrad byl založen v první polovině 13. století pány z Krumlova. Po vymření majitelů zdědili hrad Rožmberkové, kteří v něm sídlili až do počátku 17. století. Za Rožmberků hrad získal honosnou podobu renesančního monumentálního zámku. Na začátku 18. století podstoupil přestavbu zámecký areál. V druhé polovině ztratil zámek hlavní roli rodového sídla. Zámek a jeho areál patří mezi největší v Evropě. U zámku se nachází medvědí příkop. Byl součástí původního gotického opevnění a měl hlavně obranou funkci. 
Hrad Rožmberk nad Vltavou stojí na dlouhém ostrohu, ze tří stran obtékaném řekou Vltavou.Nejstarší částí hradu je věž Jakobínka, zakončená krakorci, jejíž původní střechu nahradil zděný kryt. Dolní hrad je dvoupatrová budova s původním palácem na jižní straně a s věží, krytou jehlancovitou střechou. Příčný trakt na východní vstupní straně s další hranolovitou věží jej spojuje s „křižáckou galerií“ na severní straně. Na omítce jsou zbytky rustiky. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické interiéry Dolního hradu s dobovým zařízením a sbírkami. Z řady sálů vyniká zbrojnice s unikátní kolekcí zbraní, zbrojí a válečných trofejí, rytířský sál s kazetovým stropem a bohatou malířskou výzdobou, obrazárna aj. V tzv. Rožmberském pokoji visí obraz dámy v bílém, představující známou Bílou paní, která se prý na hradě zjevuje. Údajně jde o Prechtu z Rožmberka, která podle pověsti ochraňovala členy rožmberského rodu. Zajímavou atrakcí hradu je katovna se zařízením, které si návštěvníci mohou i vyzkoušet. 
Cyklotrasy
Lipensko nabízí 10 řádně označených cyklookruhů, které jsou vzájemně propojeny: Svatotomášským pohořím, Vltavským kaňonem, Jezerní, Schwarzenberská cesta, Po stopách Adalberta Stiftera, Rakouská, Krumlovská a Okolí Lipna.
Vyjížďky parníkem po Lipně: malý okruh je z přístavu Lipno nad Vltavou, okolo Přední Výtoně do Frymburku a Hruštic. Výhled na největší část jezera směrem na Smrčinu s 1337m nad mořem, Moldau Blick a Vítkův Kámen, délka plavby je 22 km, velký okruh stejně jako u malého okruhu a však dále do Dolní Vltavice směrem na Radslav, délka plavby je 32 km.

Zimní aktivity

 V okolí jsou běžecké trasy, sjezdové lyžování je možné v novém Ski areálu Lipno – Kramolín,s 6 sjezdovkami dlouhých 930 – 1300 m, se 100% pokrytím výkonným zasněžovacím systémem, celkově na 7,5 km sjezdovek o rozloze 31 hektarů, s převýšením 192 m. Široké a přehledné tratě nabízí maximální pohodlí a bezpeč, na  3 nových 4-sedačkových lanovek s vysokou přepravní kapacitou.  Také je možnost  zajet do Rakouska do lyžařského areálu Sternstein (15 km), nebo  Hochficht (36 km), cca 45 min jízdy autem, nebo přímo do rakouských Alp, cca 2 hodiny jízdy autem. V případě příznivých zimních podmínkách lze bruslit a běžkovat po zamrzlé hladině Lipna.